The Amble Angling Centre now holds a large range of tackle from most of the well known manufacturers.

  • Reels by Penn / Daiwa / Abu / Shakespeare / Fladen etc.
  • Rods from Sonik / Greys / Shakespeare / Fladen / Penn etc.
  • Ultima red ice / Daiwa Tournament / Dynabraid line in stock.
  • Sonik waders.Sonik sea rods in shop
  • Good selection of survival suits, smocks, gloves and hats.
  • Quality hooks from Mustad, Kamasan and rig making gear
  • Huge array of lures, traces, sinkers, knives, lamps etc.
  • Lures from Storm / Savage / Fladen / Mepps

Amble Angling Centre also stocks a large range of tackle for the freshwater angler from most of the brands above.

Amble Angling Centre also stock the following live and frozen baits which can all be pre-ordered :-

  • Live lug, ragworm,endrobaenas lob
  • Fresh mussel and brandling
  • Frozen crab, mussel, squid, mackerel, runnydown, sandeel, razors
  • Launce

Beginners set ups are available as well as low cost set ups, popular for holiday makers and "lapsed anglers".

Forthcoming Events / Summer 2018

BOB WHITE BOAT COMP 2018 FULL RESULT CARD

POS. NAME  SURNAME BOAT FISH LB OZ
1 HENRY DOUGLAS SEASCAPE COD 7 14
2 KEITH DUNN SARAH M POLLACK 7 3.1/4
3 GARY ALLEN BOLD COQUET POLLACK 6 11.75
4 COLIN HENDERSON KING CAJ COD 6 11
5 DAVY BARCLAY ALARNA MAE POLLACK 6 7.1/2
6 ETHANE MARSHALL BOLD COQUET POLLACK 6 4.3/4
7 RICHARD BOULD BOLD ENDEAVOUR COD 6 3.3/4
8 PHIL RIPON FORTUNA POLLACK 5 12.1/2
9 GRAHAM MEIN PROVIDER POLLACK 5 11
10 NEIL FRAZER MISTRESS 2 POLLACK 5 10.1/4
11 GARETH PATTISON ANNABEL 2 COD 5 10
12 COLIN DAWSON BOLD COQUET POLLACK 5 10
13 G. ROBERTS KING CAJ POLLACK 5 9.3/4
14 DAVEY BROWN MISTRESS 2 POLLACK 5 9.3/4
15 T. ALDRIDGE FORTUNA POLLACK 4 15
16 PAUL DAWSON BOLD ENDEAVOUR COD 4 14.3/4
17 BILL STOTT NATALIE KRISTEN COD 4 12
18 A. HODGKINSON UP YOURS POLLACK 4 10
19 PAUL DAVISON MISTRESS 2 POLLACK 4 7.1/2
20 IAN BURBIDGE KAYAK POLLACK 4 6.1/4
21 DAMIEN DIXON PROVIDER COD 4 6
22 J. CROCKER DANCING LIGHTS COD 4 3.3/4
23 ANN MARIE BIGGIN KAYAK COD 4 3
24 PASTY . NATALIE KRISTEN COD 4 0.1/4
25 GARY LITTLE NATALIE KRISTEN POLLACK 4  
26 PAUL HARRISON VIOLET ALICE COD 3 15.1/2
27 DAVID DIXON FISHER BLUE COD 3 14.3/4
28 STU FENDER SEA HUNTER POLLACK 3 14.1/4
29 DAVEY WILSON PORK PIE COD 3 13.3/4
30 SHANE PRICE VIOLET ALICE COD 3 11.3/4
31 JAKE HARVEY COMMANDO COD 3 10.1/2
32 STUART MUDD BOLD ENDEAVOUR COD 3 10.1/2
33 DAVID DUNN SARAH M COD 3 10.1/2
34 RICHARD PRATT AL SHARAK COD 3 10
35 CHRIS WEIGHTMAN MISTRESS 2 COD 3 9.1/2
36 WILLIAM MOODY REEL NAUTI LASS POLLACK 3 9.1/4
37 JOHN MILLS PENNY COD 3 8.1/4
38 ADAM DUNN HOLLY J COD 3 8
39 WAYNE DARBYSHIRE PROVIDER COD 3 8
40 NEIL GRAY CHEVINGTON SCAR COD 3 7.1/2
41 CARL . SEASCAPE COD 3 5.1/4
42 ANDY MORRIS SILVER FOX COD 3 4.1/2
43 GRANT RICE LIBBY 2 COD 3 4.1/4
44 GORDON HOLLAND VIOLET ALICE COD 3 4
45 BILL SHAFTOE MARY JONES COD 3 3.1/2
46 IAN GALLAGHER COMMANDO COD 3 3.1/2
47 FRANKIE FOSTER VALHALLA COD 3 3.1/2
48 BRIAN EKE SARA KAYE COD 3 3.1/2
49 JOSH DERBYSHIRE PROVIDER COD 3 3.1/2
50 BRIAN . SEASCAPE COD 3 3.1/2
51 MICK BRADLEY ALARNA MAE COD 3 3.1/4
52 STEVEN MORGAN PORK PIE COD 3 3
53 TONY HOPE PENNY COD 3 2.1/2
54 PADDY STEPHENSON AL SHARAK POLLACK 3 2.1/2
55 SAMMY RICHARDSON PROVIDER COD 3 2.1/4
56 PHIL NICHOL KAYAK COD 3 2
57 K. PARKER AL SHARAK COD 3 1.1/2
58 KEVIN HENDERSON NORTHERN SOUL COD 3 0.1/2
59 BRIAN TAYLOR DANCING LIGHTS COD 3 0.1/2
60 WAYNE ELLIOTT VALHALLA COD 3 0.1/4
61 ROBERT HENDERSON NATALIE KRISTEN COD 3 0.1/4
62 RONNIE GIBSON SEA HUNTER COD 2 15.1/2
63 LIZ NICHOL KAYAK COD 2 15
64 J. THOMPSON BOY LIAM COD 2 14.1/2
65 SCOTT GREGG BALTIC COD 2 14
66 CRAIG STAPLETON AMY & HOLLY COD 2 14
67 A. COULTER MARY JONES COD 2 13.1/2
68 LIAM ORD BOY LIAM COD 2 13
69 K. BATSON ANNABEL 2 COD 2 13
70 STU HOLLAND CHEVINGTON SCAR DOGFISH 2 12.3/4
71 LAURENCE STUNTON DANZA J COD 2 12.3/4
72 J. FRENCH CHASING TAILS COD 2 12.1/2
73 GORDON CLEGSON REEL NAUTI LASS COD 2 12.1/4
74 GRANT . NATALIE KRISTEN COD 2 12
75 GILLIAN BARCLAY ALARNA MAE COD 2 12
76 B BLYTHE STERINA COD 2 11.1/2
77 A NYBERG DANZA J COD 2 11.1/2
78 S SPEARS JOANNE 2 COD 2 11.1/4
79 ANDY BROWN CARSON COD 2 10.3/4
80 TOMMY ? EMILY COD 2 10.1/2
81 LIAM FRENCH CHASING TAILS COD 2 10.1/2
82 STEPHEN MARSHALL SILVER FOX COD 2 10
83 JIMMY FRENCH CHASING TAILS COD 2 8.3/4
84 WARREN WILLIAM ? COD 2 8.1/2
85 GRAHAM HALL JOANNE 2 COD 2 8.1/4
86 E. BELL KAYAK COD 2 8
87 SARA LOGAN LINDSEY LOU COD 2 8
88 TONY URWIN NATALIE KRISTEN COD 2 7.1/2
89 MICKY COLLINS BLACK BETTY 2 COD 2 7.1/4
90 GRAHAM BELL BLACK BETTY 2 COD 2 7
91 DANIEL URWIN NATALIE KRISTEN COD 2 6.1/2
92 IRENE HODGSON KAYAK COD 2 6.1/2
93 R. PARKER AL SHARAK COD 2 6.1/4
94 AIDAN MEIN PROVIDER COD 2 6
95 S. STEWART CARSON COD 2 6
96 SARA EKE SARA KAYE COD 2 5.3/4
97 JOE HARVEY COMMANDO COD 2 5.1/2
98 D. BLYTHE STERINA COD 2 5.1/4
99 RONNIE FOREMAN DANCING LIGHTS COD 2 5
100 IAN CLOWE STERINA COD 2 4.3/4
101 DYLAN BUDDLE WENDY C COD 2 4.3/4
102 DAVE  WILKINSON SEA HUNTER COD 2 4.3/4
103 DAVID BURTON BALTIC COD 2 4.1/4
104 PETER SAMPLE SEA HUNTER COD 2 4
105 WARREN MITCHELL RED OCTOBER COD 2 4
106 JOHN WINGFIELD AMY & HOLLY COD 2 4
107 STU WILLIS REEL NAUTI LASS COD 2 3.3/4
108 CUTHBERT DOUGLAS STERINA COD 2 3.3/4
109 MATHEW MEIN PROVIDER COD 2 3.1/2
110 KEIREN MORRIS PROVIDER COD 2 3.1/2
111 A BLYTHE STERINA COD 2 3.1/4
112 KEVIN FORSYTHE NORTHERN SOUL COD 2 3
113 W. ANGUS CARSON COD 2 3
114 COLIN BROMLEY RED OCTOBER COD 2 3
115 MARK PEACOCK NATALIE KRISTEN COD 2 2.1/2
116 W. CAYPE DANCING LIGHTS COD 2 2.1/4
117 STEVEY G. NATALIE KRISTEN COD 2 2.1/4
118 TERRY MOODY REEL NAUTI LASS COD 2 2
119 FLUFF ANDERSON HOLLY J COD 2 1.3/4
120 BOBBY BROWN MISTRESS 2 COD 2 1.1/4
121 COLIN GEORGE REEL NAUTI LASS COD 2 1.1/4
122 MIKE THOMPSON RED OCTOBER COD 2 0.1/4
123 JOHN GRAHAM NATALIE KRISTEN COD 2  
124 WAYNE CLINES LINDSEY LOU COD 1 15.3/4
125 MARK WILLIAMS RED OCTOBER COD 1 15.1/2
126 WILLY ORD BOY LIAM COD 1 14.1/2
127 CAMERON BUDDLE WENDY C COD 1 14.1/4
128 CORINE PEARS LIBBY 2 COD 1 13.3/4
129 KAREN DAVIS DOUBLE TROUBLE COD 1 13.1/4
130 PETER POMFRET KAYAK COD 1 12.1/4
131 JACK MITCHELL RED OCTOBER COD 1 12
132 GARY KYDD RED OCTOBER COD 1 10.1/4
133 SAM. MEIN PROVIDER COD 1 10
134 STEWART WILLIAMS RED OCTOBER COD 1 8.1/2
135 DAVID HALLIWELL KAYAK COD 1 6

 

Junior Winner

Jake Harvey - 3lb 10.1/2oz

K.Parker - 3lb 1.1/2oz

Liam French - 2lb 10.1/2oz

Lady Winner

Anne Marie Biggin - 4lb 3oz

H/Flat

Robert Henderson - dab - 10oz

Specimen

Stu Holland - dogfish - 2lb 12.3/4oz

Skippers Cup 

Seascape

Billy Dixon Memorial Shield (heaviest ling)

No ling caught so awarded to specimen

 

173 Anglers fished on 45 vessels.

 

A big thanks to all who took part, organised and sponsored prizes for the competition. Hope to see you all back for the 2019 event. Over 2000 was raised for St Oswalds Hospice and the R.N.L.I. thanks again..

Norma

 

 

 

A.A.C sells trout permits for the Northumbrian Anglers Federation waters on the Coquet and Tyne.

Rates are £70 adult. £50 for junior, disabled and O.A.P

Salmon permits can be obtained from Head Bailiff

W.(Bill) Farndale on 01669 620984.